קולגן סוג II ללא דנטורציה (UC-II) הינו תוסף תזונה המופק מהסטרנום (עצם החזה) של התרנגולת. מטרת המחקר היתה להעריך את היעילות והסבילות של UC-II בדלקת מפרקים ניוונית בברך (OA) לרבות כאבים ותסמינים בהשוואה לפלסבו ולגלוקוזמין וכונדרויאטין 


[ENG]
Lugo JP, Saiyed ZM, Lane NE, Nutr J. 2016 Jan 29;15(1):14. doi: 10.1186/s12937-016-0130-8
[END-ENG]
 

רקע: קולגן סוג II ללא דנטורציה (UC-II) הינו תוסף תזונה המופק מהסטרנום (עצם החזה) של התרנגולת. מטרת המחקר היתה להעריך את היעילות והסבילות של UC-II בדלקת מפרקים ניוונית בברך (OA) לרבות כאבים ותסמינים בהשוואה לפלסבו ולגלוקוזמין הידרוכלוריד בתוספת כונדרויאטין סולפאט (GC).
 

שיטות: 191 מתנדבים חולקו באקראי לשלוש קבוצות אשר קיבלו מנה יומית של UC-II במינון 40 מ"ג, 1500 מ"ג גלוקוזאמין + 1200 מ"ג כונדרויאטין או פלסבו, במשך 180 ימים. היעד העיקרי של המחקר  היה שינוי מדד WOMAC (מדד להערכת דלקת מפרקים ניוונית) מנקודת ההתחלה עד לתום תקופת 180 הימים, עבור קבוצת ה UC-II בהשוואה לפלסבו ולגלוקוזאמין וכונדרויאטין.
 

תוצאות: ביום ה 180 בקבוצה שנטלה UC-II הודגמה ירידה משמעותית בציון הכולל במדד WOMAC בהשוואה לקבוצת הפלסבו ו- GC. תוסף של UC-II הביא לשינוי משמעותי גם ברמת הכאב, הנוקשות והתפקוד הפיזי עפ"י מדד WOMAC. לא נמצאו הבדלים בתוצאות בטיחות.
 

מסקנות: UC-II הראה הטבה במפרק הברך בחולי OA. נדרשים מחקרים נוספים על מנת לבאר את מנגנון הפעולה של תוסף התזונה UC-II.